Home / blog / SZUKAM PRACY I CO DALEJ?

SZUKAM PRACY I CO DALEJ?

poradnictwoSzukanie pracy zawsze wzbudza spore emocje niezależnie od tego czy jesteśmy absolwentem uczelni, specjalistą, długotrwale bezrobotnym, czy kimś kto nagle stracił pracę. Jak nie dać się ponieść emocjom i nie popaść w chaos?

Trzeba mieć plan.

  1. Określ co chcesz robić, jaka branża Cie interesuje. Usystematyzujesz obszar poszukiwań pracy. Warto w tym miejscu określić też formę szukania, im bardziej bezpośrednio tym większa szansa że ktoś Cie zauważy.
  2. Przygotuj dokumenty aplikacyjne. Pamiętaj by nie wysyłać jednego CV na różne stanowiska. Pisanie nowego CV za każdym razem jest męczące ale skuteczne. Każde stanowisko ma inne wymagania i inny zasób kompetencji. Warto za każdym raem wyrózniać te kompetencje które akurat są wymagane na danym stanowisku. To samo dotyczy listu motywacyjnego. Jeśli masz problem z napisaniem CV, listu motywacyjnego poproś o pomoc kogoś z otoczenia albo zgłoś się do klubu pracy lub podobnych organizacji które robią to bezpłatnie.
  3. Stwórz sieć kontaktów. Poinformuj wszystkich z Twojego otoczenia: rodzinę, przyjaciół, znajomych, bliskich sąsiadów, że szukasz pracy. Im więcej osób wie, tym większa szansa że ktoś poleci Ci firmę, która aktualnie prowadzi rekrutację albo poleci Ciebie jako pracownika.
  4. Planuj. Codziennie rób plan dnia, co dzisiaj robisz, do jakich firm przygotowujesz i wysyłasz aplikację. To spowoduje, że będziesz czuł się uczynny i nie popadniesz we frustrację. Wstawaj o określonej godzinie (im wcześniej, tym lepiej – pracodawca doceni to że dzwonisz do niego o 9.00 a nie o 15.00).
  5. Bądź konsekwentny w działaniu. Jeśli już wiesz gdzie szukać, masz przygotowane dokumenty aplikacyjne nie pozostaje Ci nic innego jak szukać ofert pracy i aplikować. W miarę możliwości najlepiej osobiście składać dokumenty w firmach które nas interesują, w dziale kadr. Aplikuj codziennie. Im więcej czasu poświęcisz na szukanie pracy tym lepsze osiągniesz rezultaty.

Niestety szukanie pracy jest bardziej męczące niż… regularna praca. Jednak nie wolno tracić nadziei i się poddawać. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej możesz znaleźć pracę dorywczą, a w międzyczasie szukać tej wlaściwej. Często sie zdarza że dopiero po kilku miesiącach od wysłania ofert telefon zaczyna dzwnić.

WARTO PAMIĘTAĆ:

– w CV koniecznie umieść swoje zdjęcie, inaczej pracodawca pomyśli że coś ukrywasz i np. masz defekt twarzy
– jeśli wysyłasz CV drogą mailową koniecznie potwierdź telefonicznie czy dotarło do odpowiedniej osoby
– unikaj wszelkich ofert gdzie należy umieszczać jakąkolwiek opłatę, najczęściej są to oszuści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top