Szukanie pracy zawsze wzbudza spore emocje niezależnie od tego czy jesteśmy absolwentem uczelni, specjalistą, długotrwale bezrobotnym, czy kimś kto nagle stracił pracę. Jak nie dać się ponieść emocjom i nie popaść w chaos?
Trzeba mieć plan.
- Określ co chcesz robić, jaka branża Cie interesuje. Usystematyzujesz obszar poszukiwań pracy. Warto w tym miejscu określić też formę szukania, im bardziej bezpośrednio tym większa szansa że ktoś Cie zauważy.
- Przygotuj dokumenty aplikacyjne. Pamiętaj by nie wysyłać jednego CV na różne stanowiska. Pisanie nowego CV za każdym razem jest męczące ale skuteczne. Każde stanowisko ma inne wymagania i inny zasób kompetencji. Warto za każdym raem wyrózniać te kompetencje które akurat są wymagane na danym stanowisku. To samo dotyczy listu motywacyjnego. Jeśli masz problem z napisaniem CV, listu motywacyjnego poproś o pomoc kogoś z otoczenia albo zgłoś się do klubu pracy lub podobnych organizacji które robią to bezpłatnie.
- Stwórz sieć kontaktów. Poinformuj wszystkich z Twojego otoczenia: rodzinę, przyjaciół, znajomych, bliskich sąsiadów, że szukasz pracy. Im więcej osób wie, tym większa szansa że ktoś poleci Ci firmę, która aktualnie prowadzi rekrutację albo poleci Ciebie jako pracownika.
- Planuj. Codziennie rób plan dnia, co dzisiaj robisz, do jakich firm przygotowujesz i wysyłasz aplikację. To spowoduje, że będziesz czuł się uczynny i nie popadniesz we frustrację. Wstawaj o określonej godzinie (im wcześniej, tym lepiej – pracodawca doceni to że dzwonisz do niego o 9.00 a nie o 15.00).
- Bądź konsekwentny w działaniu. Jeśli już wiesz gdzie szukać, masz przygotowane dokumenty aplikacyjne nie pozostaje Ci nic innego jak szukać ofert pracy i aplikować. W miarę możliwości najlepiej osobiście składać dokumenty w firmach które nas interesują, w dziale kadr. Aplikuj codziennie. Im więcej czasu poświęcisz na szukanie pracy tym lepsze osiągniesz rezultaty.
Niestety szukanie pracy jest bardziej męczące niż… regularna praca. Jednak nie wolno tracić nadziei i się poddawać. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej możesz znaleźć pracę dorywczą, a w międzyczasie szukać tej wlaściwej. Często sie zdarza że dopiero po kilku miesiącach od wysłania ofert telefon zaczyna dzwnić.
WARTO PAMIĘTAĆ:
– w CV koniecznie umieść swoje zdjęcie, inaczej pracodawca pomyśli że coś ukrywasz i np. masz defekt twarzy
– jeśli wysyłasz CV drogą mailową koniecznie potwierdź telefonicznie czy dotarło do odpowiedniej osoby
– unikaj wszelkich ofert gdzie należy umieszczać jakąkolwiek opłatę, najczęściej są to oszuści